Toimitus

Vuosina 2016–2017 Sukupuolentutkimus–Genusforskning-lehden toimitus sijaitsee Turussa.

Päätoimittajat 2016–2017

Katariina Kyrölä, jokaky(at)utu.fi
Sari Irni, sari.irni(at)utu.fi
st-lehti(at)utu.fi

Toimitussihteeri

Sari Miettinen, st-lehti(at)utu.fi

Kirja-arviovastaava

Salla Peltonen, st-lehti(at)utu.fi

Toimituksen yhteystiedot

Sukupuolentutkimus–Genusforskning-lehti
Sukupuolentutkimuksen oppiaine
20014 Turun yliopisto

Artikkelikäsikirjoitukset, muut juttuehdotukset ja tiedustelut osoitteeseen: st-lehti(at)utu.fi

Paikallistoimituskunta Turussa

Vuosina 2016–2017 toimituksen työtä tukee paikallistoimituskunta, joka koostuu nais- ja sukupuolentutkimuksen tutkijoista Turun yliopistosta ja Åbo Akademista:

Jutta Ahlbeck, Åbo Akademi/Kultur historia och filosofi
Varpu Alasuutari, TY/Sukupuolentutkimus
Mikko Carlson, TY/Kotimainen kirjallisuus
Siru Kainulainen, TY/Kotimainen kirjallisuus
Camilla Kronqvist, Åbo Akademi/Kultur historia och filosofi
Lotta Kähkönen, TY/Sukupuolentutkimus
Emmi Vähäpassi, TY/Mediatutkimus
Susanna Välimäki, TY/Musiikkitiede

Kansallinen toimituskunta

Lehden kansallinen toimituskunta koostuu eri yliopistojen edustajista. Vuonna 2016 kansallisen toimituskunnan kokoonpano on seuraava:

Helsingin yliopisto: Venla Oikkonen, sukupuolentutkimus, venla.oikkonen(at)helsinki.fi
Itä-Suomen yliopisto: Maija Korhonen, psykologia, maija.korhonen(at)uef.fi
Jyväskylän yliopisto: Hannele Harjunen, sukupuolentutkimus, hannele.harjunen(at)jyu.fi
Lapin yliopisto: Päivi Naskali, sukupuolentutkimus, paivi.naskali(at)ulapland.fi
Oulun yliopisto: Ilmari Leppihalme, kirjallisuus, ilmari.leppihalme(at)oulu.fi
Tampereen yliopisto: Hanna Ojala, sukupuolentutkimus, Hanna.L.Ojala(at)uta.fi
Turun yliopisto: Taru Leppänen, sukupuolentutkimus, taru.leppanen(at)utu.fi
Åbo Akademi: Ann-Charlotte Palmgren, genusforskning, ann-charlotte.palmgren(at)abo.fi