Suomen Naistutkimuksen Seurasta tulee Sukupuolentutkimuksen seura

Suomen Naistutkimuksen Seura (SUNS) vaihtaa nimeään ja raikastaa visuaalista ilmettään. Seuran tuleva nimi Sukupuolentutkimuksen seura – Sällskapet för genusforskning (SUNS) vastaa alan oppiaineiden nimissä tapahtunutta muutosta naistutkimuksesta sukupuolentutkimukseen.

SUNS:n syyskokous vahvisti nimenmuutoksen edellyttämän sääntömuutoksen 29.11.2013. Virallisesti seuran nimi vaihtuu keväällä 2014, kun sääntömuutos on rekisteröity. Uusi nimi otetaan kuitenkin käyttöön järjestön viestinnässä jo aikaisemmin.

Myös SUNS:n kustantaman Naistutkimus–Kvinnoforskning -lehden nimi muuttuu. Vuoden 2014 alusta lähtien tämä Suomen ainoa nais- ja sukupuolentutkimuksen alan tieteellinen julkaisu ilmestyy nimellä Sukupuolentutkimus–Genusforskning.

Uuden nimen ohella seura ja lehti ovat saaneet uuden ulkoasun ja verkkosivut, jotka on suunnitellut graafikko Ulla Eronen. Uudet verkkosivut www.sukupuolentutkimus.fi ovat jo auki. Ensimmäinen uuden ulkoasun mukainen lehti ilmestyy maaliskuussa 2014.

Advertisement